piątek, 20 marca 2009

lwy morskie

Występowanie
Żyje w Pacyfiku, w 3 izolowanych populacjach: u wybrzeży Ameryki, wokół wysp Galapagos i u pd. wybrzeży Japonii.

Opis
Zwierzę to jest dość duże, osiąga długość do 2,5 metra i masę 280 kg. Ciemnobrunatna sierść.

Wielkość

Długość − samiec do 240 cm, samica do 180 cm.
Waga − samiec 280 kg, samica do 90 kg.

Tryb życia

Uchatka kalifornijska jest bardzo towarzyska. Żyje w koloniach liczących setki, czasem nawet tysiące osobników. Najliczniejsze grupy tworzy w okresie rozmnażania, kiedy na miejscach porodów gromadzi się ogromna liczba zwierząt. Uchatki dzielą swój czas między polowanie w wodzie i odpoczynek na lądzie. Mimo walcowatego ciała również na ziemi są bardzo ruchliwe i potrafią się szybko przemieszczać. Odbijają się przednimi i zadnimi płetwami, zachowując wyprostowane ciało. Do wody rzucają się głową w przód. Najczęściej nie robią tego w pojedynkę, gromadzą się na brzegu lub na skałach w grupach liczących kilkadziesiąt sztuk i razem skaczą w fale. Pod wodą otwory nosowe i uszy pozostają kilka minut, po czym wynurzają się, by nabrać powietrza.

Zachowanie

Często wychodzi na ląd, by tam odpocząć. Gdy czuje się zagrożony, potrafi być groźny i szybko przemieszcza się specyficznym ruchem: czołgania się i kuśtykania. Jest bardzo łatwy w tresurze. Potrafi nurkować na głębokość 100 metrów i wstrzymać oddech na 15 minut.

Pożywienie i polowanie

Uchatka kalifornijska ma duży apetyt. Przeciętny dorosły osobnik, ważacy ok. 250 kg w ciągu dnia zjada ponad 30 kg pożywienia, co stanowi 14% jego masy. Uzupełnia w ten sposób energię, jaką musi wydatkować w formie ciepła podczas pływania w zimnej wodzie. Poluje w ten sposób, że swą zdobycz zagania na głębinę lub zanurza się aż do dna i uważnie przeszukuje szczeliny między kamieniami. Oprócz ryb łowi też ośmiornice i inne głowonogi, czasem skorupiaki. Uchatka kalifornijska pod wodą świetnie widzi i zdobyczy poszukuje głównie wzrokiem. Dużą rolę odgrywają zapewne podczas połowów długie, rosnące wokół paszczy wąsy czuciowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz